Logan County does well at state fair


Submitted Story



Afternoon participants

Afternoon participants


Morning participants


Carrie Robb (Outstanding) – Self Determined Quilts


Clock Trophy recipients for were Rita Winner in Dress Up Formals and Kasandera Knief in Outer Layers


Logan County was well represented at the Ohio State Fair Fashion Review and Quilt competitions. There were 14 Logan County youths who participated, bringing home seven Outstanding of the Day awards as well as two Clock Trophies for the top project in the state in their categories. There were over 700 sewing projects at the State Fashion Review from across Ohio in 20 categories.

Afternoon participants

Malaina Jenkins – Clothes for Middle School

Rachel Knight (Outstanding) –Tops for Tweens

Alexa Klingler – Dress Up Daywear

Rita Winner (Outstanding) – Dress Up Formals

Kasandera Knief(Outstanding) – Outer Layers

Hannah Marlow – Sundresses and Jumpers

Lauryn Sanford (Outstanding) – Athletic Sportswear

Kyndra Strayer – Lounge Wear

Morning Participants

Malaina Jenkins – Fun with Clothes

Samuel Knight (Outstanding) – Accessories

Kasandera Knief – Creative Costumes

Jade Copas (Outstanding) –Sew Fun

Allison Culp – Shopping Savvy

Carrie Robb (Outstanding) – Self Determined Quilts

Clock Trophy recipients for were

Rita Winner in Dress Up Formals

Kasandera Knief in Outer Layers

Afternoon participants
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/13/2015/08/web1_2015-Afternoon-Participants.jpgAfternoon participants

Morning participants
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/13/2015/08/web1_2015-Morning-Participants.jpgMorning participants

Carrie Robb (Outstanding) – Self Determined Quilts
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/13/2015/08/web1_2015-Self-Determined-QUilts.jpgCarrie Robb (Outstanding) – Self Determined Quilts

Clock Trophy recipients for were Rita Winner in Dress Up Formals and Kasandera Knief in Outer Layers
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/13/2015/08/web1_2015Clock-Winners.jpgClock Trophy recipients for were Rita Winner in Dress Up Formals and Kasandera Knief in Outer Layers

Submitted Story

Submitted by local state fair participants.

Submitted by local state fair participants.