Indian Lake students honored


Submitted story



Thomas Meek received a standing ovation when he received his OHSAA Courageous Student Award at the ILHS Awards Assembly. He recently returned to school after sustaining serious injuries in an automobile accident in February.

Thomas Meek received a standing ovation when he received his OHSAA Courageous Student Award at the ILHS Awards Assembly. He recently returned to school after sustaining serious injuries in an automobile accident in February.


Several students line the stage with their awards during the annual ILHS Awards Assembly in the ILHS auditorium.


Indian Lake High School honored hundreds of academic achievers, student athletes and leaders during the annual Awards Assembly in the high school auditorium. Principal Rob Underwood praised students for their hard work, saying, “Success in school and in life are rarely dependent on God-given talent alone.”

Students were recognized for honor roll, perfect attendance, leadership, donating blood, academic excellence in subject areas and more. Special recognition went to senior Joseph Suever earning the brand new Principal’s Compass Award for making good choices that lead to positive change, senior Caylee Wurster earning the Principal’s Award for Service and senior Kimberly Garrison earning the Principal’s Award for Leadership. Sophomore Tommy Meek got a standing ovation when he received the OHSAA Courageous Student Award. Meek recently came back to school after suffering debilitating injuries in the February automobile accident.

Complete list of honorees

PERFECT ATTENDANCE:

FRESHMEN – Haley Chamberlin, Emma Dick, Deanna Fry, Ashlyn Huffer, Colin Powers, Olivia Reasor, Jacob Zarnosky

SOPHOMORES – Terrin Bok, Christina Bowen, Aubrey Grider, Maggie Henry, Brandon Kerns, Jade Lewis, Aaron McIntire, Kale Shoffner, James Toda, Jacob Zwiebel

JUNIORS – Logan Coyer, Nickolas Crockett, Parker Grothaus, Tyler Huffer, Alex Jacobs, Samuel Kirkpatrick, Rylee Newland, Gabriel Reichert, Tyler Reprogle, Joshua Shelton, Hailey Wallace, Tiffany Zeigler.

SENIORS – Blake Burt, Justin Kindle, Elijah Knief, Tori Lones

PRINCIPAL’S AWARD FOR PERFECT HIGH SCHOOL ATTENDANCE: Blake Burt

BUCKEYE GIRLS STATE, 2015 Attendees: Kalyndi Martin and Aunna Osborne

BUCKEYE BOYS STATE, 2015 Attendees: Dylan Beltz, Connor Even, Morgan Kesler, Steven Major, Jeromy Ridenbaugh and Colton Wilson

HUGH O’BRIEN YOUTH LEADERSHIP AWARD 2015: Parker Grothaus

INDIAN LAKE HIGH SCHOOL READING AWARD: Destiny Martin and Hunter Williams

FCCLA STATE LEADERSHIP RECOGNITION: (National Programs in Action) Zolena Franklin, Kiersten Messer, Breanna Thompson (Power of One Award) Ellie Boyer, Zolena Franklin, Kiersten Messer, Breanna Thompson and Melanie Watkins

AGRIBUSINESS AND PRODUCTION SYSTEMS COMPLETION CERTIFICATE: Timothy Arvin, Lindsey Chismar, Darien Falkenberry, Michael Futrell, Ashley Holycross, Magan Johnston, Michael Kimbler, Lee King, Steven Major, Lucas McLane, Cole Merritt, Brent Oakley, Jeromy Ridenbaugh, Blake Wright, Cheyenne Alten

OUTSTANDING SENIOR AGRICULTURE STUDENT: Lucas McLane

OUTSTANDING SENIOR BUSINESS STUDENT: Mollie Grubbs

BUSINESS PROFESSIONALS OF AMERICA OUTSTANDING STUDENT: Ashlynn Manns

COMMUNITY BLOOD CENTER DONOR AWARD: Timothy Arvin, Jacob Brown, Blake Burt, Lindsey Chismar, Tobi Collins, Hunter Davidson, Connor Even, Seth Folk, Makalia Futrell, Kimberly Garrison, Michelle Grider, Mollie Grubbs, Skylar Hatcher-Hook, Beau Hefner, Meliesha Hengsteler, Trevor Kerns, Justin Kindle, Tori Lones, Mikala Lykins, Steven Major, Samantha Monteith, Aunna Osborne, Kaitlyn Ray, Jeromy Ridenbaugh, Blake Wright

OUTSTANDING ART STUDENT AWARD: Michael Mallory

CONGRESSIONAL ART COMPETITION SPECIAL RECOGNITION: Tylor Burt and Michael Mallory

HONOR SOCIETY AWARD FOR ACADEMIC EXCELLENCE:

FRESHMEN 4.0 – Raina Amstutz, Kiersten Messer, Anna Peterman, Caleb Taylor, Jacob Zarnosky

SOPHOMORES 3.9+- Terrin Bok, Christina Bowen, Gianna Hagedorn, Jade Lynn Lewis, Thomas Meek, Tatum Reprogle, Mollie Swygart, Maryann Wahl, Spencer Wolf, Delaney Woods.

JUNIORS 3.8+- Katlyn Bowsher, Dalton Faler, Parker Grothaus, Macy Harshfield, Tyler Huffer, Lindsey Huffman, Andrew Hulbert, Savannah Kerns, Rachel Kimmel, Emma Powers, Mitch Schwieterman

SENIORS 3.7+- Kurttis Crockett, Joseph Davidson, Connor Davis, Benjamin Dearwester, Kimberly Garrison, Michelle Grider, Hannah Gross, Jessica Grothaus, Kaci Kidder, Hannah Kilgore, Justin Kindle, Kylie Klinger, Tori Lones, Alex Malarkey, Michael Mallory, Kalyndi Martin, Sierra Miller, Analy Sanabria, Kyleigh Sharpin, Nicholas Silvis, Sarah Wahl, Colton Wilson.

ACADEMIC ACHIEVEMENT RECOGNITION BREAKFAST

Algebra I- Peyton Farley and Mathew Kawalec

Algebra II- Terrin Bok and Kalie Taylor

Geometry- Lindsay Berg and Justin Collins

Pre-Calculus- Rachel Kimmel and Tiffany Zeigler

Calculus- Kyleigh Sharpin and Colton Wilson

Statistics- Alex Malarkey and Cory Sims

World History- Cole Mefford and Tatum Reprogle

American History- Trent Devine and Colin Powers

Government- Tylor Burt and Hannah Schmerge

Art- Abigayle McClelland and Carlie McNeal

Instrumental Music- Xavier Coppel and Jessica Grothaus

Vocal Music- Kim Garrison and Michael Mallory

Physical Science- Ethan Cummins and Caleb Taylor

Biology- Christina Bowen and Spencer Wolf

Chemistry- Justin Kindle and Joseph Davidson

Physics- Dylan Beltz and Kurttis Crockett

Human Biology- Connor Davis and Michelle Grider

English 9- Anna Peterman and Emily Stover

English 10- Kiersten Messer and Jacob Zarnosky

English 11- Dalton Faler and Kelson Stidam

English 12- Renae Deardurff and Caylee Wurster

Spanish- Raina Amstutz, Tyler Horne and Thomas Meek

Technology- Morgan Coppel and Logan Coyer

PRESIDENT’S AWARD FOR EDUCATIONAL EXCELLENCE: Kurttis Crockett, Joseph Davidson, Connor Davis, Michelle Grider, Hannah Gross, Kaci Kidder, Hannah Kilgore, Michael Mallory, Kalyndi Martin, Sarah Wahl, Colton Wilson

PRESIDENT’S AWARD FOR EDUCATIONAL ACHIEVEMENT: Kylie Klinger and Alex Malarkey

HONORS DIPLOMA RECIPIENTS: Kurttis Crockett, Connor Davis, Jessica Grothaus, Kaci Kidder, Kalyndi Martin, Sierra Miller, Colton Wilson

ACADEMIC SCHOLAR HALL OF HONOR: Michael Mallory

UNITED STATES MARINE CORPS SCHOLASTIC EXCELLENCE AWARD: Kyleigh Sharpin and Michael Mallory

UNITED STATES MARINE CORPS SEMPER FIDELIS AWARD: Sarah Wahl and Xavier Coppel

JOHN PHILIP SOUSA AWARD: Jessica Grothaus and Justin Kindle

NATIONAL SCHOOL CHORAL AWARD: Michael Mallory

HONOR ROLL AWARD

FRESHMEN- Raina Amstutz, Lindsay Berg, Justin Collins, Ethan Cummins, Lukas Curtis, Hannah Dauber, Trenton Devine, Laura Downey, Belle Elliott, Peyton Farley, Deanna Fry, Anna Harford, Ashlyn Huffer, Shaina Huffman, Tiana Hughes, Macey Hurley, Logan Jakeway, Mathew Kawalec, Sierra Kerns, Caleb Knief, Bradley Koperski, Jaiden Lawrence, Kyler Liles, Daniel Long, Taylor Mackesy, Dakota McKinnon, Kiersten Messer, Jarrett Monroe, Hannah Moore, Anna Peterman, Colin Powers, Olivia Reasor, Noah Reynolds, Nichole Ricketts, Tylor Satterly, Nathanial Severt, Kelly Shoffner, Cadence Simon, Brooke Stidham, Emily Stover, Caleb Taylor, Breanna Thompson, Trevor VanHoose, Jonathan Ward, Celese Wischmeyer, McKenzie Wood, Caitlyn Young and Jacob Zarnosky, Zolena Franklin

SOPHOMORES- Michaela Arnold, Terrin Bok, Christina Bowen, Brianna Burt, Collin Coburn, Morgan Coppel, Libby Dotterman, Nakiah Dague, Cameron Daniels, Gage Dempster, Connor Dixon, Darrian Dorsey, Anjel Dukowitz, Dustin Dunfee, Aubrey Grider, Gianna Hagedorn, Abagail Harlow, Hanna Hogue, Logan Ingle, Samara Jakeway, Jennifer Kaffenbarger, Alexa King, Spencer Klauer, Drew Kreis, Sierra Lensman, Jade Lynn Lewis, George Lones, Erick Lowe, Madison Lykins, Shellby Mays, Kevin McLane, Thomas Meek, Cole Mefford, Therese Miller, Hannah Park, Kelsi Poppe, Cheyenne Predmore, Tatum Reprogle, Samuel Roach, Kale Shoffner, Mollie Swygart, Gabrielle Taylor, James Toda, Kaleb Vance, Nikolas Vance, Maryann Wahl, Melanie Watkins, Spencer Wolf and Delaney Woods

JUNIORS- Dylan Albright, Derek Allison, Olivia Amspaugh, Cole Beddies, Izaiah Bias, Katlyn Bowsher, Eleanor Boyer, Tylor Burt, Logan Coyer, Nicholas Crockett, Chance Daisy, Gus Dalton, Morgan Downing, Morgan Evilsizor, Dalton Faler, Sarah Graham, Parker Grothaus, Macy Marshfield, Katelyn Hogan, Bradley Hoover, Tyler Horne, Tyler Huffer, Lindsey Huffman, Megan Huffman, Andrew Hulbert, Alex Jacobs, Andrew Kaczar, Grace Keith, Savannah Kerns, Rachel Kimmel, Brooke Lewis, Samantha Miller, Emma Powers, gabe Reichert, Tyler Reprogle, Courtney Runkle, Mitch Schwieterman, Joshua Shelton, Brandon Stevens, Kelson Stidam, Kalie Taylor, Hailey Wallace, Kennedy Wallbrown, Kage Watson, Victoria Wauben, Justin Young and Tiffany Zeigler

SENIORS- Cody Beair, Dylan Beltz, Blake Burt, Troy Carter, Abigail Clay, Tobi Collins, Xavier Coppel, Kurttis Crockett, Joseph Davidson, Connor Davis, Renae Deardurff, Coleman Downs, Keegan Falin, Kimberly Garrison, Michelle Grider, Jessica Grothaus, Mollie Grubbs, Beau Hefner, Meliesha Hengsteler, Kaci Kidder, Hannah Kilgore, Justin Kindle, Elijah Knief, Tori Lones, Steven Major, Alex Malarkey, Michael Mallory, Kalyndi Martin, Abby McClelland, Lucas McLane, Carlie McNeal, Sierra Miller, Andee Morgan, Aunna Osborne, Jeromy Ridenbaugh, Kyleigh Sharpin, Kyle Shoffner, Cory Sims, Aaron Stover, Joseph Suever, Sarah Wahl, April Whitcher, Colton Wilson, Blake Wright, Caylee Wurster and Cameron Young

CENTRAL BUCKEYE CONFERENCE SCHOLAR ATHLETE AWARD

FRESHMAN- Kaylee Foreman, McKenzie Frost, Jarrett Monroe, Emily Stover, Caleb Taylor, Emaleigh Wallace, Jacob Zarnosky

SOPHOMORES- Tiffany Clark, Collin Coburn, Libby Cotterman, Connor Dixon, Allie Gentis, Aubrey Grider, Jennifer Kaffenbarger, Jade Lewis, George Lones, Ashlyn McKinnon, Thomas Meek, Cole Reynolds, Samuel Roach, Kale Shoffner, Mollie Swygart, Gabrielle Taylor, Nikolas Vance, Xander Vance, Delaney Woods

JUNIORS- Dylan Albright, Derek Allison, Olivia Ampaugh, Alena Babyak, Izaiah Bias, Kati Bowsher, Ellie Boyer, Mickayla Brown, Jacob Brunson, Nick Crockett, Chance Daisy, Lukeus Dalton, Parker Grothaus, Katelyn Hogan, Tyler Huffer, Lindsey Huffman, Megan Huffman, Andrew Hulbert, Alex Jacobs, Nate Kaffenbarger, Rachel Kimmel, Brooke Lewis, Gabe Reichert, Tyler Reprogle, Christopher Roesner, Courtney Runkle, Mitch Schwieterman, Kelson Stidam, Kennedy Wallbrown, Victoria Wauben

SENIORS- Cody Beair, Blake Burt, Abigail Clay, Kurttis Crockett, Connor Davis, Joseph Davidson, Connor Even, Michelle Grider, Ashley Holycross, Kaci Kidder, Hannah Kilgore, Elijah Knief, Steven Major, Michael Mallory, Sierra Miller, Kyleigh Sharpin, Kyle Shoffner, Aaron Stover, Colton Wilson, Caylee Wurster, Cameron Young

ARCHIE GRIFFIN SPORTSMANSHIP AWARD: Tori Lones and Joey Davidson

OHSAA SCHOLAR ATHLETE AWARD: Michelle Grider and Michael Mallory

OHSAA COURAGEOUS STUDENT AWARD: Thomas Meek

UNITED STATES MARINE CORPS DISTINGUISHED ATHLETE AWARD: Tori Lones and Kurttis Crockett

UNITED STATES ARMY RESERVE NATIONAL SCHOLAR/ATHLETE AWARD: Michelle Grider and Joseph Davidson

WEST POINT LEADERSHIP AWARD: Rachel Kimmel and Dalton Faler

PRINCIPAL’S COMPASS AWARD: Joseph Suever

PRINCIPAL’S AWARD FOR SERVICE: Caylee Wurster

PRINCIPAL’S AWARD FOR LEADERSHIP: Kimberly Garrison

Thomas Meek received a standing ovation when he received his OHSAA Courageous Student Award at the ILHS Awards Assembly. He recently returned to school after sustaining serious injuries in an automobile accident in February.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/13/2016/05/web1_DSC_0615.jpgThomas Meek received a standing ovation when he received his OHSAA Courageous Student Award at the ILHS Awards Assembly. He recently returned to school after sustaining serious injuries in an automobile accident in February.

Several students line the stage with their awards during the annual ILHS Awards Assembly in the ILHS auditorium.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/13/2016/05/web1_DSC_0552.jpgSeveral students line the stage with their awards during the annual ILHS Awards Assembly in the ILHS auditorium.

Submitted story

Submitted by the Indian Lake school district.

Submitted by the Indian Lake school district.