Student News of Area Interest


Indian Lake High School

3rd Quarter

Honor Roll

4.0

Seniors: Joseph (Joey) Davidson, Connor Davis, Kimberly Garrison, Michelle Grider, Justin Kindle, Tori Lones, William (Alex) Malarkey, Michael Mallory, Taylor Tinsley, Kyleigh Sharpin, and Sarah Wahl.

Juniors: Katlyn Bowsher, Kierstyn Collins, Dalton Faler, Lindsey Huffman, and Rachel Kimmel.

Sophomores: Terrin Bok, Christina Bowen, Gianna Hagedorn, Jade Lynn Lewis, Tatum Reprogle, Mollie Swygart, Spencer Wolf and Delaney Woods.

Freshmen: Lindsay Berg, Justin Collins, Tiana Hughes, Macey Hurley, Anna Peterman, Colin Powers and Celese Wischmeyer.

3.5-3.99

Seniors: Cody Beair, Dylan Beltz, Joshua Bosley, Blake Burt, Kurttis Crockett, Renae Deardurff, Keegan Falin, Jessica Grothaus, Kaci Kidder, Hannah Kilgore, Steven Major, Kalyndi Martin, Carlie McNeal, Victoria Ortiz, Austin Pence, Xena Quintanilla, Kyle Shoffner, Aaron Stover, William (Collin) Wagoner, Tyler Watson, April Whitcher, Colton Wilson, and Caylee Wurster.

Juniors: Derek Allison, Hannah Avila, Alena Babyak, Cole Beddies, Izaiah Bias, Mickayla Brown, Madison Bryant, Tylor Burt, Kacie Bush, Logan Coyer, Nickolas Crockett, Abbygail Dolan, Morgan Evilsizor, Trenton Glaze, Michael Golden, Sarah Graham, Parker Grothaus, Macy Harshfield, Katelyn Hogan, Bradley Hoover, Tyler Horne, Tyler Huffer, Megan Huffman, Andrew Hulbert, Alex Jacobs, Grace Keith, Savannah Kerns, Brooke-Lynn Lewis, Emma Powers, Mitch Schwieterman, Jasamine Shank, Kelson Stidam, Kalie Taylor, Caleb Thornburgh, Kennedy Wallbrown, Victoria Wauben and Tiffany Zeigler.

Sophomores: Dawn Birt, Brianna Burt, Collin Coburn, Morgan Coppel, Elizabeth (Libby) Cotterman, Gage Dempster, Connor Dixon, Anjel Dukowitz, Aubrey Grider, Logan Ingle, Jennifer Kaffenbarger, Alexa King, Spencer Klauer, Drew Kreis, Sierra Lensman, Kevin McLane, Therese Miller, Hannah Park, Samuel Roach, Gabrielle Taylor, James Toda, Kaleb Vance, Nikolas Vance, Maryann Wahl and Melanie Watkins.

Freshmen: Raina Amstutz, Rick (Ethan) Cummins, Hannah Dauber, Trenton Devine, Laura Downey, Lillie (Belle) Elliott, Peyton Farley, Zolena Franklin, Deanna Fry, Ashlyn Huffer, Caleb Knief, Bradley Koperski, Jaiden Lawrence, Kyler Liles, Daniel Long, Taylor Mackesy, Dakota McKinnon, Kiersten Messer, Olivia Reasor, Nichole Ricketts, Tylor Satterly, Kelly Shoffner, Haley (Brooke) Stidham, Emily Stover, Caleb Taylor, Breanna Thompson, Jonathan Ward, McKenzie Sue Wood, Caitlyn Young and Jacob Zarnosky.

3.0-3.49

Seniors: Troy Carter, Abigail Clay, Tobi Collins, Xavier Coppel, Allison Cruz, Coleman Downs, Barry Emberling, Noah Fought, Mollie Grubbs, Beau Hefner, Meliesha Hengsteler, Morgan Kesler, Elijah Knief, Abigayle McClelland, Lucas McLane, Andee Morgan, Hayley Neeley, Elizabeth (Aunna) Osborne, Jeromy Ridenbaugh, Cory Sims, Kenneth (Blake) Wright and Cameron Young.

Juniors: Dylan Albright, Olivia Amspaugh, Noah Bailey, George Blanks, Eleanor Boyer, Mataya Clabaugh, Chance Daisy, Lukeus (Gus) Dalton, Morgan Downing, Andrew Kaczar, Chance Miller, Samantha Miller, Gabriel Reichert, Tyler Reprogle, Courtney Runkle, Joshua Shelton, Brandon Stevens, Joseph (Joey) Suever, Hailey Wallace, Kage Watson, and Justin Young.

Sophomores: Michaela Arnold, Danielle (Ella) Blankenship, Gabriele (Gabby) Blosser, Nakiah Dague, Cameron Daniels, Darrian Dorsey, Dustin Dunfee, David Haley, Abagail Harlow, Hanna Hogue, Samara Jakeway, George Lones, Erick Lowe, Madison Lykins, Destiny Martin, Shellby Mays, Cole Mefford, Kelsi Poppe, Cheyenne Predmore, Austin Rench, Destiny Shinkle, Kale Shoffner, Tyler Thomas and Daltin Williams.

Freshmen: Lukas Curtis, Daisy Golden, Anna-Marie Harford, Shaina Huffman, Logan Jakeway, Mathew Kawalec, Sierra Kerns, Jarrett Monroe, Hannah Moore, Robert (Owen) Mosbarger, Britney Pond, Noah Reynolds, Amber Seeley, Nathaniel Severt, Seth Shields, Cadence Simon and Trevor VanHoose.

Indian Lake Middle School

3rd Quarter

Honor Roll

4.0

8th Grade: Brianna Blair, Carter Burnside, Kaya Campbell, Kassidy Crockett, Rachel Davis, Ethan Fulkerson, Bethany Golliday, Clay Jacobs, Elizabeth Kerns, Allison Knapp, Chloe Laing, Arizonia McCormick, McKenzee Lewis, Skylaur Moore, Kylee Morrison, Cole Overbey, Kayla Richards, Matthew Risner, Cheyenne Shade, Kaylee Shelton, Alexis Stroud, Catherine Thomas, Austin Tron, and Isabelle Young.

7th Grade: Kayli Barlow, Ryan Braig, Douglas Bungard, Allix Cotterman, Damian Godfrey, Holly Harford, Madalynn Heitkamp, Kyleigh Huffer, Jacob King, Kyla Martin, Lane Mefford, Bostyn Moots, Raelyn Parsell, Kayla Roberts, Lillian Roby, Ashlyn Shaner, Samantha Swygart, Gracie Taylor, Brandon Villa and Ella Wagner.

6th Grade: Phoebe Brielmaier, Dylan Carter, Kendall Cotterman, Allison Culp, Elizabeth Foreman, Shania Fruchey, Trenton Fulkerson, Cheyenne Hill, Jacob Huhn, Jagger Hunt, Kaleb Hurley, Paige Kindle-Wyne, Easton Klauer, Alexis Lones, Lane McPherson, McKenna O’Donnell, Macie Robinson, Lukas Schwieterman, Holly Seeley, Ethan Snapp, Reid Vance, and Rachel Wahl.

5th Grade: Rachel Barnes, Caleb Bihn, Sierra DeWeese, Daylon Easton, Jonathan Henry, Heidi Hoffman, Hunter Gross, Lily Jenkins, Rece Kimmel, Allison Kinney, Gavin Lones, Ryan Malarkey, Paige Mefford, Grace Pequignot, Katelyn Pippin, Marah Reames, Regan Ross, Kelsi Ullom, and Beau Young.

3.5-3.99

8th Grade: Miranda Arnold, Trinton Bok, Taylor Brentlinger, Danae Brown, Chloe Burba, Ethan Coppel, Abagail Dague, Lilly Dick, Carly Downs, Colton Dugan, Gavin Dukowitz, Kendra Dunn, Elizabeth Elliott, Jessica Evans, Andrew Fatone, Madison Flowers, Rylee Halterman, Hayli Hamilton, Riley Huelseman, Alyson Huffman, Carter Klauer, Jesse Lawson-Smith, Gage Lowery, Chase Mackell, Lauren Manley, Nathan Manns, Shelbie Mathews, Aliya McCoy, Arden Miller, Christopher Murphy, Lauren Nance, Austin Parker, Ethan Parker, Ethan Pequignot, Nathan Reichert, Tyler Roberts, Trinity Romanowski, Nikita Scheifele, Paige Schindewolf, Luke Smith, Callie Stidam, Brittany Sturms, Macey Taylor, Hayli Ullom, Caitlin Voss, and Kristen Young.

7th Grade: Alyssa Bush, Cade Carson, Derek Cline, Clark Cochenour, Nathan Cummins, Brian Downey, Andrew Evans, Kyle Faulder, Robert Fauley, Dustin Franks, Hillary Hoying, Jeffery Jennings, Tyler Line, Grace Moore, Damien Opel, Hayden Pummel, Dylan Rice, Isaac Roby, Carson Shepherd, and Tabor Szerecsen-Bailey.

6th Grade: Colten Beair, Lindsey Bodi-Phillips, Colin Burba, Ethan Elbert, Drew Hawkins, Rachel Hunter, Logan Evans, Christian Ingle, Ethan Knief, Kaylin Lance, Dallas Miller, KaLynn Miller, Paige Monroe, Shannon O’Donnell, Laura Partington, Dylan Pippin, Conner Romanowski, Dakota Stude, Nathan Worrell, Caleb Wurster and Layla Yoakam.

5th Grade: Stephanie Altstaetter, Lauren Barhorst, Mason Beres, Colby Borgerding, Destiny Crumley, Austin Davis, Payton Frost, Madalene Gutierrez, Victoria Hurley, Jessica Jacobs, Megan Kimbler, Emma King, Meadow McCullough, Isaac Morrison, Brant Parsell, Madisyn Roach, Gabriel Shepherd, Makayla Strauser, Mason Swygart, Gracie Todd, Chase Villa, Creek Wischmeyer and Libby Yoakam.

3.0-3.49

8th Grade: Gavin Amspaugh, Cassie Anderson, Adrianah Barhorst, Logan Blosser, Ty Born-Nott, Sabrina Chambers, Tyler Charles, Raelyn Clary, Allison Elliott, Hailey Even, Johnathan Gambrel, Carder Hakes, Kaden Harford, Tyler Hill, Megan Hook, Landon Jacobs, Megan Keckler, Corbin Knief, Hunter Long, Wyatt Long, Shianna Miller, Caden Paavola, Corbin Phillips, Riley Ricketts, Mary Rose, Austin Rowe, Skyler Slone, Morgan Smith, William Violand, Hailey Westberry, Dustin Wilkes, and Brooke Willoby.

7th Grade: Alexander Barnes, Brayden Barth, Darrick Curtis, Jarod Davidson, Gabriel Gilliam, Jazzlynn Goings, Alyssa Golden, Caden Hyder, Andrew Joseph, Reese Lensman, Kyle LeVan, Alyson Mackell, Grace Malarkey, Addison Moist, Reid Notestine, Chase Pence, Austin Price, Violet Quintanilla, Hailee Reser, Melanie Reynolds, Hailey Shields, Tyler Speakman, Joshua Staley, Madison Stevens and Melanie Watson.

6th Grade: James Bennett, Victoria Blanks, Jasmine Board, Kaitlyn Boberg, Noah Born, Briauna Chamberlin, Kayla Cummins, Brayden Flesher, Jace Griggs, Anela Hatfield, Madison Holbrook, Nathan Huffman, Dalton Longwell, Emberly Myers, Cayden Nessler, Callie Notestine, Taylor Osborne, Alyssa Preston, Kaley Rice, Caden Roberts, Ella Shoffstall, Lindsey Spofford, Eldon Stevens, Trenton Stringfellow, Abigail Stutzman, Hailey Talbot, Devin Thompson, Meagan Thompson, Hayle Willoby, Ian Wischmeyer, and Claire Young.

5th Grade: Imagery Brooks, Gary Campbell, Dylan Cooley, Breauna Drake, Alaina Ellison, Isabella Fauley, Hannah Gambrel, Matthew Hines, Austin Hutton, Madison Kidder, Landon Kretzmann, Gary Mackell, Jalan Martin, Heather McJunkin, Zachary Norris, Jacob Preston, Rylen Roberts, Kameron Shepherd, Kaleb Schindewolf, Thomas Schmiedebusch, Taylor Stoneburner, Tia Tracey, Aden West and Mark Wolf.